Yangın Sistemi

Alarm Sistemi
Eylül 16, 2019
Sistem Odası Çözümleri
Eylül 16, 2019
 

Yangın Sistemleri Ve Çeşitleri

 

Sistem Nasıl Çalışır?

Yangın sistemleri, yaşamlara ve mal kayıplarına neden olabilecek yangın felaketini başlangıç aşamasında tespit ederek uyarı mekanizmaları ile ilgili birimlerin müdahale amacıyla harekete geçmesini sağlayan, yangın söndürme sistemlerini devreye sokan ve yangının verebileceği zararı minimum seviyede tutmak için tehlike yaratacak unsurları devre dışı bırakan ve ortamdan tahliye olunabilmesi için zaman kazandıran, hayati bir önem arz eden sistemler topluluğudur.

Yangın sistemleri titizlikle yürütülecek bir proje ile şekillendirilmelidir. Yangın sistemleri, doğru ekipmanlar seçilmez, sistemin alt yapısı oluşturulmaz, fizibilitesi uygulanmaz veya yanlış bir proje uygulanırsa  daha büyük felaketlere neden olabilir. Bunun için mekanizmayı oluşturan ekipmanların, algılayıcı ve uyarıcı sistemlerin seçimi oldukça önemlidir.

 

Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri Türleri

Yangın sistemi

Tüm Yangın Alarm Sistemleri esas olarak aynı prensipte çalışır. Bir dedektör duman veya ısı algılarsa veya alarm butonuna basılırsa, binadaki diğer kişileri uyarmak ve tahliye edilmelerini sağlamak için alarm sirenleri çalışır. Sistem ayrıca, itfaiyeyi merkezi bir istasyon aracılığıyla uyaracak uzaktan sinyalizasyon ekipmanını da içerebilir. Yangın Alarm Sistemleri dört kategoriye ayrılabilir. Bunlar; Konvansiyonel, Analog Adreslenebilir,  Adreslenebilir, Kablosuz sistemlerdir. Konvansiyonel zon yani bölgesel tek bir hat üzerinde yapılandırıldığından yangının çıktığı alanı nokta olarak belirlemez sadece yangının çıktığı bölgeyi işaret eder. bunun için konvansiyonel yangın algılama sistemi müdahele mekanizmalarının zaman kaybına neden olabilir. Adresli yangın algılama sistemi dedektörlerin ve butonların kontrol panelinden gelen tek bir ‘’loop’’ yangın sistemi üzerinden geçmesiyle adres bazlı, noktasal yangın belirleme sistemidir. Çok hızlı ve noktasal müdahele yapılmasına olanak sağlar. Analog adresli yangın sistemi ve interaktif adresli yangın algılama olarak ikiye ayrılır. Kablosuz yangın alarm sistemleri tüm uygulamalar için geleneksel kablolu yangın alarm sistemlerine etkili bir alternatiftir. Sensörler ve cihazlarla (duman dedektörleri, çağrı noktaları vb.) Kontrol cihazları arasında bağlantı kurmak için güvenli ve lisanssız radyo iletişimi kullanırlar. Kablosuz Yangın Sistemi, birçok fayda sağlayan ve kabloya ihtiyaç duymadan tam bir analog adresli yangın algılama sistemi olan bir konsepttir.

Yangın Algılama Ve Uyarma Sistemini Oluşturan Ekipmanlar

 

Algılayıcı ekipman olarak dedektörler, ihbar butonları, alarm butonları, kontrol panelleri olarak sıralanabilir. Uyarıcı ekipmanlar ise ses ile uyarı yapan alarm cihazları sistemin parçalarını oluşturur.